Vše, co potřebujete vědět o očkování králíků

Všechny vakcíny pro králíky jsou sdíleny pro povinné a nepovinné. První dělá imunitu od běžných onemocnění. Druhý je nutný k tomu, aby se zabránilo epidemií. Učíme se, jaké očkování je zapotřebí králíků, jak různé schémata očkování vypadají, a jak vést očkování doma.

Vše, co potřebujete vědět o očkování králíků

Jaké očkování jsou zapotřebí králíky

Domácí mazlíci si nejsou jisti, zda potřebujete, aby se očkování s králíky. Koneckonců, jejich domácí mazlíčci nejezdí za byt nebo doma, ne v kontaktu s pouličními zvířaty. Nicméně, nebezpečí infekce s těžkou infekcí existuje, takže tvorby očkování s domácími králíky. Náhodně infikují domácí zvířata mohou majitel sám, který přinese patogenní mikroby do domu na oblečení nebo botách.

Důležité! Nebezpečná infekce může být komár nebo blecha. Výkonné mikroorganismy jsou často obývány v nekvalitní krmivu, hromadí se na nádobí a další příslušenství pro králíky.

Králičí infekce se rychle rozvíjejí a v 99% případů. Někdy majitelé nemají čas na to, aby si všimli změny v chování zvířete. Aby se zabránilo smutnému výsledku, musíte udělat vakcinaci.

Existuje několik nemocí, které většina nebezpečí. Nutně provádějí očkování dekorativního masa a kůže králíků.

Existují také infekce, které vznikají v důsledku porušení pravidel obsahu, stejně jako jednotlivé rysy zvířat. Takové očkování jsou považovány za nepovinné, konají se na žádost vlastníka nebo doporučení veterináře.

Ihned po narození a během kojících lákadel, imunita od matky. Na konci laktace jsou zbaveni ochrany proti onemocnění, během tohoto období nejzranitelnější. Proto mladá potřeba očkování.

Existují 3 povinné očkování, bez které králíky nejsou povoleny obavy, soutěže, dopravu. Ale co je nejdůležitější - očkování zvyšuje šance mladého zvířete žít do dospělého věku.

Vše, co potřebujete vědět o očkování králíků

Králíci musí dělat očkování z těchto onemocnění:

 1. Vegbk. Štěch z virových hemoragických onemocnění králíků je vitální. Toto onemocnění je velmi nebezpečné, je nevyléčitelné a téměř vždy končí. Patogen je přenášen během kontaktu s nemocným zvířetem (další králičí, hlodavce, hmyz, ptáky), přes vrh, výkaly, nádobí. Králík může dostat ve věku 1,5 měsíce a starší. Tvoří více tečkovaných krvácení na játrech a plicích. VGBC se projevuje zmizením chuti k jídlu, horečkou (až 40 ° C), vylučování hlenu z nosu, potraty u žen, křeče před smrtí. Infikovaný jedinec je třeba izolovat, aby se zabránilo epidemii.
 2. Myxomatóza. Virová patologie, která je doprovázena hnisavými konjunktivitidou a tvorbou nádorů. Zvíře může být infikováno po kontaktu s nemocnými zvířaty, přes krev, stejně jako infekci tolerovat hmyz. Směšná očkovací králíci musí být provedeni, protože onemocnění se rychle rozvíjí (do 7 dnů) a vede k smrti. Patologie se projevuje zarudnutí, otokem oka, uvolňováním hnisavé tekutiny (z očí a nosu), tvorba kůry, sípy, kašel. V pozdějších fázích v hlavě, anusu a vnějších pohlavních orgánech se objevují nádory podobné k uzlíku.
 3. Vzteklina. Mezi králíky je vzácný, ale jeho nebezpečí je, že tato patologie je nevyléčitelná. Proto musí být očkovány, zejména pokud se zvíře podílet na výstavách, soutěžích, nebo plánují dopravu. Rabivirus (virus vztekliny) proniká do kůže a sliznic, ovlivňuje CNS. Po 1-2 týdnech se projevují příznaky infekce: střídání agrese s apatií, hyperzi (zvýšená slinění), strach ze světla, křeče. Vzteklina nebezpečná pro lidi.

Existují vakcíny, které nejsou zahrnuty v seznamu povinných. Dělají králíci, aby je ochránili před náhodnými infekcí, stejně jako vyhnout epidemii.

Doporučuje se očkovat následující onemocnění:

 1. Salmonelleis. Salmonella Amaze Dýchání a zažívací těla. Bakterie pronikají tělem zvířete prostřednictvím infikovaných potravin, vodou, ložním prádlem, pokrmům, botami a lidským oblečením. Infekce přenos holubů a hlodavců. Salmonelóza se projevuje nedostatkem chuti k jídlu, deprese, sliznicí nebo krvácivého výboje z nosu, průjem (někdy s krví šplouchá). V akutním průběhu nemoci jsou králíci pravděpodobnější zabití, takže očkování je nutné.
 2. Liserióza. Lishery bakterie jsou většinou postiženy CNS. Patogen proniká do organismu králíka po kontaktu s nemocným šelma, stejně jako stravování, voda, vrh. Onemocnění se často projevuje odmítnutí potravy, útlaku, apatie, potraty žen (často umírající a králíků), paralýza. Je to nevyléčitelné a prošli člověku.
 3. Pastelez. Infekce způsobuje pastells. Tyto bakterie jsou připevněny dýchacími a gastrointestinálním traktem. Patogen proniká tělem při vdechování jeho částic nebo potravinami, inventářem. Člověk může také nosit infekci. Onemocnění je doprovázeno teplem (až 41 ° C), ztrátou chuti k jídlu, postižení dýchacích orgánů, zarudnutí a otoky sliznice, průjem a výtok z nosu. Úmrtnost králíci dosáhne 70%, takže veterináři důrazně doporučují dělat očkování.

Důležité! Imunizace je prováděna, pokud je králík zdravý. Před zkoumáním postupu se ujistěte. Pacienti nebo oslabení mazlíčků nemohou být očkovány.

Kdy dát roubování králíků

Imunizace musí být prováděna v průběhu života, protože králíci jsou slabé zdraví.

Vše, co potřebujete vědět o očkování králíků

První očkovací králíci jsou vyrobeni v 1-1,5 měsíce, po neaktiveném z matky. Protilátky, které se dostaly s mlékem, jsou zachovány po dobu 4 týdnů, pak se zvíře stane bezbranným před nebezpečnými infekcemi. Je důležité, aby nejméně 500 g.

Pozornost! VOGBK Očkování může být provedeno za 1 měsíc, pokud došlo k epidemii této nebezpečné infekce blízko. Opakovaný imunobiologický lék je injikován po 90 dnech. Je nutné vyrobit silnou specifickou imunitu.

Obvykle se revakcinace provádí za 3-4 měsíce, poté - s intervalem 5-7 měsíců před koncem života. Teprve pak majitel města-jako je si jistý, že jeho domácí zvířata jsou chráněna před nebezpečnou infekcí.

Standardní schéma očkování neexistuje. Plán je vyvíjen pro každé zvíře nebo farmě individuálně. Současně veterinář bere v úvahu plemeno, doba odpočinku mládě od králbishish, Termín údajné porážky, epidemiologická situace.

Bunny očkování provádět pomocí monovalentních, bivalentní a polyvalentních (komplexních) léků. První obsahuje kmen jednoho viru, druhý - 2 a třetí - od 3 nebo více. Komplexní očkování králíků jsou považovány za nejúčinnější, protože současně chrání před několika infekcemi.

Pro očkování používá naživu, stejně jako inaktivované (mrtvé) imunobiologické prostředky. Druhá poskytuje odolnější imunitu, která je zachována po dlouhou dobu.

Pokud se použije prevence dvou králičích infekcí monovaccines, přestávka mezi očkováním je od 2 týdnů a více. V rozporu s tímto pravidlem mohou být nežádoucí účinky vzniknout v důsledku nekompatibility vakcíny.

Důležité! Je přísně zakázáno míchat několik imunobiologických přípravků v injekční stříkačce. To může vést k závažným komplikacím.

Revakcinace se provádí za použití přípravků jednoho výrobce. Další vakcína by měla být vybrána pouze v případě, že králík po první očkování neobjevil vedlejší reakce.

Povinné očkování (včetně VGBC) musí být provedeny s intervalem 9 měsíců. Je třeba vzít v úvahu čas roku. Například směs je častěji přenášena komáry, takže imunizace z této infekce je lepší plánovat ukončit pružinu, když jsou aktivovány. V zimě je zbytečné, aby se vakcinační králíci, protože v této době nejsou žádné hmyz.

Králičí

Mladí první očkování činí ve věku 6 týdnů (během epidemie). Pak králík očkovaný periodicitou 1 čas za šest měsíců. Nejčastěji veterináři používají 2 schémata očkování.

V prvním diagramu se provádí integrovaná imunizace. Očkování činí 45 dní po vzhledu. Druhý postup se provádí za 3 měsíce. Dříve není nutné to udělat, protože po dobu 12 týdnů je imunita vyráběna do patogenů. Opakovaná imunobiologická léčiva zavedla králíky každých 5-6 měsíců v průběhu života.

Druhým režimem je střídavě monovaccin z MyComatosis a VGBC střídavě:

Data zavedení vakcínyJméno postupuPříprava dávkování (cm³)Způsob správy
Den 28 po narozeníZavedení vakcíny proti myxomatózejedenIntramuskulární
5-6 týdnůRoubování z VGBK0.5Intramuskulární
3 měsíceVakcína proti coccidióza0,4 ml / 1 kg z celkové hmotnosti za den po dobu 2 dnůPerorální (smíšené s vodou nebo krmivem)
4 měsíc (pak každých šest měsíců)Renovace mixomatózyjedenIntramuskulární
4,5 měsíc (pak s intervalem 6 měsíců)Revakcinace proti králičí hemoragické onemocnění0.5Intramuskulární

Toto schéma je také možné:

 • Na 45 den po narození - očkování z VGBC;
 • Po 2 týdnech - očkování proti myxomatóze;
 • Po 3 měsících - Revacitace z myxomatózy;
 • Po 2 týdnech - opakovaná vakcinace z onemocnění králíků hemoragických králíků.

Pak je imunobiologický lék podáván s intervalem za šest měsíců. Monovaccines Alternate a mezera mezi očkováním je 14 dní.

Vhodná schéma chovatelů vakcinace králíků však poradí veterináře. Obvykle doporučují používat složité drogy.

V dvoutýdenním období po očkování se doporučuje izolovat zvířata, protože je tolik času, co potřebujete k vytvoření perzistentní imunity. Roubované králíci by neměli kontaktovat s jinými zvířaty nebo na ulici. Také nemohou být koupaty, přepravu, vystaveny stresu, ostré teplotní rozdíly, změnit režim stravy nebo výkonu.

Trpasličí králíci, stejně jako zástupci jiných plemen, podléhají nebezpečným infekcím. Chcete-li je chránit, musíte mít plánovanou očkování. Vakcíny pro dekorativní králíky, které žijí v domě, s přihlédnutím k epidemiologické situaci určitého regionu. Například musíte vzít v úvahu, jaké komáry a jiné krvavé hmyz mohou vzrůst 30 km od zaměření infekce.

Pouze veterinář může přesně říci, kolik je vakcína pro králíky. Konečná cena závisí na počtu injekcí, cenových vakcín, pracoviště.

Těhotná a ošetřovatelská

Vakcinace samicových samic mohou dělat na různých trimestrech těhotenství s použitím jakýchkoliv léků. Očkování je však zakázáno provádět kojící králíky. To je způsobeno tím, že imunobiologický činidlo obsahuje fragmenty viru, který může poškodit králíci.

Pro imunizaci sukulentních samic se doporučuje používat komplexní vakcíny. Lékaři zakazují vytváření očkování nezávisle, protože stav budoucí matky musí kontrolovat veterináře. A od majitele vyžaduje vysokou pozornost ke svému stavu po každém postupu. Pokud se objeví nežádoucí účinky, je nutné naléhavě kontaktovat veterinární kliniku.

Většina veterinářů před těhotenstvím poradí očkování.

Důležité! Tribal králičí očkování činí přibližně 2 týdny před pářením. Pak bude jejich imunita silná a vývoj ovoce se nerozbije.

Nový přišel

Při nákupu nového králíka musíte objasnit, které očkování to udělal. Je nutné pokračovat v imunizaci podle harmonogramu. V nepřítomnosti těchto informací, veterinářských účtů pro režim, s přihlédnutím k hlavním doporučením: od BBC králík očkovat 1 čas za měsíc, z myxomatózy - 1 nebo 2 krát ročně (březen a / nebo září). Vakcína z vztekliny, v případě potřeby zavedla 1 čas v roce. Další imunobiologické léky se aplikují koordinací s veterinářem.

Nově dorazené zvíře musí být umístěno na dvoutýdenní karanténu.

Vše, co potřebujete vědět o očkování králíků

Vakcíny pro králíky

Vakcíny králíků jsou inaktivovány a živé. První obsahují zabité mikrobiální částice a druhý - živý. Přípravky s aktivními fragmenty viru jsou horší než organismus, způsobují vedlejší reakce, ale umožňují vyvinout odolnější imunitu. Inaktivované nástroje jsou snazší tolerovány, ale neposkytují takovou ochranu jako živé vakcíny.

Monovaccin (jednorázový, monovalentní) obsahuje kmen jednoho antigenu (od VGBC, MyComatosis). Je účinný pouze ve vztahu k jednomu viru. Takové očkování jsou levnější, ale králík musí několikrát píchnout (z různých infekcí), takže se zvyšují náklady. Kromě toho je riziko nežádoucích účinků vyšší.

Polyvaccines (polyvalentní, asociovaný) se skládají z několika antigenů patogenů různých infekcí (z mycomatosis a VGBK, streptokokokoky a pastelózy). Většina veterinářů doporučuje, aby očkování s králíky s těmito léky, protože chrání před běžnými chorobami, snižují náklady na očkování, optimalizují tento proces, snižují riziko nežádoucích účinků.

Pro prevenci mycomatózy se používají takové monovaccines:

 • Rabbivak-b;
 • Suchá kultura z kmene B-82:
 • Směsi;
 • Lapimun mix.

Nejběžnější očkování z hemoragických onemocnění:

 • inaktivovaná kapalina;
 • Rabbivak-v;
 • Pepail;
 • Lapinum gem.

Nejčastěji používané takové komplexní vakcíny proti myxomatóze a hemoragické onemocnění:

 1. Nobivak létající rhad. Podle pokynů je přidružená vakcína pro králíky zavedena na 35. den po narození a pak jednou ročně.
 2. Lapimun Gemix. Drug je zaveden na 70 dní po narození. Rabbs a dospělí jedinci jsou prováděny revaccinace každých 8 měsíců.

Důležité! Před očkováním je nutné defelmintovat zvířata. Drogy z červů červů dávají za 2 týdny a více před postupem.

Mezi polivalentními drogami se Rabivak-VB těší důvěry, ponoril Mormix.

Další očkování jsou také složité, jako jsou OKS ze salmonelózy, klebsielóza, kolibakterióza

Proč vakcína nemusí jednat

Obec pro králíky nemusí fungovat, pokud zvíře bylo infikováno před postupem. Proto majitel musí kontrolovat stav petu týdně před očkováním. Teplota zdravého králíka nepřesahuje 38,5-39,5 ° C, je měřena rektálně (v zadním průchodu).

Tyto příznaky by měly upozornit:

 • špatná chuť k jídlu;
 • letargie;
 • vypouštění z nosu nebo oka;
 • průjem;
 • vyrážka;
 • dyspnea.

Před očkováním musíte sledovat obecný stav, židle, močení (kvalita objemu a moči). Vyžaduje se také degelmintování.

Výsledkem může být chybí, pokud majitel králičí vyzvedl nepravidelnou dávku léčiva, používal nesterilní nástroje (v tomto případě, je možné infikovat oblast injekce), zavedena směs slaniny. Očkování nefunguje v narušení revakcenčních podmínek, přítomnost venkovních parazitů (blechy, roztočů).

Správná příprava zvýší účinnost imunobiologického léku, pomůže rychle vyvinout specifickou imunitu a snížit riziko negativních reakcí.

Musím navštěvovat králíky doma

Je to opravdu ziskové, zejména pokud potřebujete udělat očkování celý hejno zátoky. Není třeba je udržovat na klinice a zaplatit za každý postup. Dost koupit lék a vstoupit do nezbytné dávky. Ale před očkováním je nutné konzultovat s veterinářem, který zvolí odpovídající léčivo, určí dávku a bude mít schéma.

Důležité! Před nákupem vakcíny musíte zkontrolovat certifikát a trvanlivost drogy.

Vše, co potřebujete vědět o očkování králíků

Pokyny pro očkování doma pro začátečníky:

 1. Prášek je chován s rozpouštědlem striktně podle pokynů. Mělo by být 0,5 ml roztoku.
 2. Pro očkování použijte jednorázovou inzulínovou injekční stříkačku. Pokud se hejno králíků vakcinovat, pak se při každém čase mění jehla.
 3. Stříkačka a místo punkce otřete alkoholem. Injekce dělá subkutánně nebo intramuskulárně. V prvním případě je kůže na kohouti zpožděna, jehla je injikována do záhybu, aby nebyla propíchnuta druhou vrstvu kůže. Ve druhém případě je injekce vyrobena ve stehném svalu.
 4. Po zavedení léky se kůže čistí alkoholem.

Otevřená vakcína musí být použita po dobu 3 hodin. Pak se stane nevhodným pro použití, a láhev a zbytky přípravku musí být zlikvidovány.

Důležité! Aby nedošlo ke zranění králíka, musíte se zeptat blízko, aby ho držel během procedury.

Po očkování králíků doma je třeba dodržovat karanténu. Zvířecí izolát z jiných zvířat. Nemůžete povolit stres, teplotní kapky. Pet Dieta je doplněna vitamínem a minerálními přísadami.

Očkování králíků jsou velmi důležité, protože jim poskytnou ochranu před smrtícími infekcemi. Vypracovat specifickou imunitu, musíte řádně vybrat schéma léčiva, dávky a očkování, připravit se na postup. A po očkování je nutné sledovat zvíře 15-20 dnů. S výskytem zarudnutí, edém na místě injekce, vyrážka, hypersivace, letargie, dušnost, musíte navštívit veterinář. Včasné očkování je jediný způsob, jak varovat nejnebezpečnější onemocnění.

Video na téma

Udostępnij w sieciach społecznościowych:

Podobny